Piotra 4
09.2020

W 2019 roku rozpoczęliśmy współpracę z deweloperem planującym budowę w części dzielnicy położonej w bliskiej odległości od industrialnej zabudowy stoczni i portu, nazywanej Śródmieściem Morskim.
Zwykle pracujemy w zastanym kontekście architektonicznym, do którego dopasowują się nasi projektanci. Tym razem zlecenie obejmowało kompleksowe działanie i opierało się na potencjale całego naszego zespołu. Z jednej strony:
- Branding
- PR i promocję
- działania CSR skierowane do społeczności lokalnej
Z drugiej zaś:
- stworzenie identyfikacji wizualnej
- projekty dekoracji na elewacji
- projekty małej architektury
Dzięki zaangażowaniu multidyscyplinarnego teamu, udało się uzyskać spójność pomiędzy działaniami merytorycznymi i projektowymi.
Punktem wyjścia w naszej pracy było założenie, że deweloper jest podmiotem miastotwórczym. Wpływa na estetykę przestrzeni publicznej, nadając jej i otoczeniu nowe funkcje, jednocześnie oddziałuje na społeczność lokalną. Jako organizacja od lat zaangażowana w działanie na rzecz estetycznego i przyjaznego miasta, podjęliśmy się współpracy przy projekcie, chcąc nakreślić kierunki w jakich naszym zdaniem powinni iść współcześni, odpowiedzialni deweloperzy.
Działania projektowe
Działania projektowe obejmowały między innymi stworzenie identyfikacji wizualnej: do logotypu inwestycji została dodana seria ilustracji nawiązującej do morskiego charakteru dzielnicy i estetyki modernizmu. Wyjątkowy w tym projekcie jest fakt, że identyfikacja nie ogranicza się jedynie do akcydensów (broszura, teczki, długopisy, wizytówki), ale płynnie przechodzi też na budynek w formie dekoru i oznaczeń w dedykowanej typografii.
Projektanci stworzyli wayfinding połączony z funkcją oświetlenia klatek, dekorację fasady i klatek schodowych, elementy małej architektury, system szyldów dla komercyjnych najemców i szyld wizytówkowy.
Działania CSR, marketing i PR
Inwestorowi zależało na tym, by w ramach swoich działań CSR nawiązać dobrosąsiedzką relację z okolicznymi mieszkańcami.
W pakiecie działań zaproponowaliśmy między innymi stworzenie mapy sentymentalnej realizowanej z seniorami oraz zorganizowanie wydarzenia na przyszłym terenie budowy. W ramach pożegnania obecnie stojącego w tym miejscu budynku miała odbyć się artystyczna impreza z „potańcówką międzypokoleniową”, pokazami filmowymi i warsztatami.
Przygotowaliśmy również propozycję dodania elementów użytkowych do przestrzeni publicznej wokół budynku, dostępnych dla wszystkich mieszkańców miasta: podpory dla rowerzystów, poidełka, artystycznie zaprojektowane pasy na remontowanym przez dewelopera skrzyżowaniu.