Projekty

Biennale 2020

09.2020

Dzielnica to nasze miejsce w mieście. Tegoroczną jesień spędzimy na placach, podwórkach i uliczkach Wzgórza Św. Maksymiliana. Położone w sąsiedztwie centrum WZG ma silną tożsamość, wciągającą historię towarzyszącą budowaniu miasta, własne legendy i duchy. Z jednej strony niezwykła, z drugiej wiele jej cech: urbanistycznych, socjologicznych czy kulturowych pojawia się w innych dzielnicach polskich miast.

Znamy WZG od lat, bacznie obserwujemy od kilkunastu miesięcy. Zeszliśmy je wielokrotnie w poszukiwaniu miejsc i niemiejsc. Brakowało nam jednak syntezy tożsamości i ducha miejsca będącej połączeniem historii, lokalnych legend, ale też współczesnego rytmu wzgórzańskich ulic, tutejszych podwórek, czy miejsc, gdzie przecinają się drogi mieszkańców i przybyszów.

Do współpracy zaprosiliśmy więc artystkę Salcię Hałas - pisarkę potrafiącą przeniknąć warstwy miasta. W ramach artystycznego eksperymentu Salcia uczestniczyła w życiu WZG. Pretekstem do rozmów z mieszkańcami było mopowanie podłogi w czynnym w niedzielę sklepie wielobranżowym, jesienne porządki w ogrodzie społecznym, wreszcie spotkanie z członkiniami bibliotecznego klubu. Zasłyszane historie stały się inspiracją do stworzenia opowiadania „Mgła”. Z tytułowej mgły wyłaniają się duchy, które stają się przewodnikami po dzielnicy.

Mgła jako zjawisko atmosferyczne zmusza do wytężenia wzroku, pozwala skupić się na szczegółach. Z mgły wyłaniają się ważne detale i elementy budujące atmosferę dzielnicy. Na nich skoncentrujemy się podczas tegorocznej edycji Biennale. Wraz z zaproszonymi artystami sprawdzimy, gdzie jest miejsce dla przechodniów i czy projekt graficzny może współtworzyć dobrosąsiedzką ulicę. Oddamy się zabawie w ażurowych rzeźbach angażujących, rozświetlimy przestrzeń między budynkami. Zwodujemy też pozarządowy program wsparcia lokalowego dla ptaków.