Aktualności

Biennale 2022

05.08.2022

W tym roku zabieramy Was w nowe części miasta. Przecinamy administracyjne granice dzielnic i ciągiem realizacji obrysowujemy obszar kulturowy związany z przemysłem, tranzytem, strefą mieszkalną i lasem.

Biennale 2022 to sześć artystycznych interwencji w industrialnej części Śródmieścia i na Grabówku, przygotujcie się także na spotkania z twórczyniami i twórcami, dyskusje i pokazy filmowe. Do zobaczenia we wrześniu.

Na styku i na obrzeżach dzielnic: Śródmieście i Grabówek, sześć tegorocznych realizacji wyznacza sześć obszarów tematycznych:

Port

Techniczna, jak od linijki, przestrzeń z industrialną zabudową. Raczej nie przychodzi się tutaj spędzać czasu poza pracą, ale portowa panorama jest widoczna z wielu miejsc w mieście – także z mieszkalnego Grabówka.

Materiał

Obiekty z recyklingu to nie jak kiedyś, produkty drugiej kategorii. Dają nowe możliwości i mają nową wartość estetyczną. Czy kiedyś zastąpią tradycyjne tworzywa rzeźbiarskie?

Tranzyt

Estetyka przelotówek, sznury ciężarówek, kolorystyka tablic drogowych kształtuje miejski krajobraz w okolicy portu.

Morze

W obrębie stoczni i portu docięte do potrzeb człowieka, ale na jego naturalnych brzegach można znaleźć materiały, które staną się składnikiem alternatywy dla tworzyw sztucznych.

Mieszkanie

Schronienie, odpoczynek, konsumpcja. Czy pozbywając się z domu śmieci możemy doświadczać stworzonej z nich sztuki?

Las

Otula mieszkalną część dzielnicy. To z jego głębi do terenów zajętych przez człowieka przychodzą w poszukiwaniu łatwego jedzenia dzikie zwierzęta.