Realizacje

Parkly

01.12.2023

Zimą pogoda nie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu? My uważamy inaczej i razem z Parkly stworzyliśmy „zimoodporny” zestaw mebli miejskich dla Keravy – fińskiego miasteczka nieopodal Helsinek.

Projekt bazuje na systemie siedzisk Parkly, do którego zespół Traffic Design zaprojektował zestaw dodatków, by zachęcić młodzież z Keravy do korzystania z przestrzeni publicznej także w chłodne i ciemne dni. Projekt dodatków powstał w oparciu o warsztaty wspólnego projektowania z uczniami tamtejszego liceum. Wspólnie przyjrzeliśmy się tożsamości miejsca, preferowanym aktywnościom, które chciałaby zrealizować młodzież z Keravy. Jedną z inspiracji była długoletnia tradycja cyrkowa Keravy, do której w swoim projekcie nawiązała Renia Maj.

Głównym elementem zestawu mebli miejskich jest duży moduł z dającym schronienie przed wiatrem zadaszeniem, do którego przylegają tarcze do celowania śnieżnymi kulami. Nie zabrakło też stojaków rowerowych zachęcających do korzystania z tego środka transportu niezależnie od pory roku. System uwzględnia też istniejącą infrastrukturę miejską: jeden z modułów znajduje się na oświetlonym tarasie miejskiej biblioteki, gdzie użytkownicy mogą otrzymać ciepłe napoje i koce. Mały mebel umieszczony został pod miejską latarnią, wykorzystując po zmroku istniejące oświetlenie.