Program


Kiedy
Co
O której
Gdzie
30.08

Otwarcie Biennale

19:00
Fyrtel

30.08.2018 | 19:00
Fyrtel | Świętego Piotra 19

Imprezie otwierającej Biennale będą towarzyszyć trzy wystawy. Odwiedźcie nas w centrum festiwalowym na Fyrtlu. Oprócz wizualiów przygotowaliśmy dla Was coś ze sfery audio: za konsoletą nasi ulubieni DJ-e – Hoax i krokodyl.

Biennale Zajawka

Do udziału w Biennale zaprosiliśmy artystów i artystki repre- zentujących różne obszary sztuk wizualnych. Abyście również i Wy mogli lepiej ich poznać, postanowiliśmy poprosić ich o przygotowanie specjalnych projektów, które wydrukowaliśmy w naszej pracowni sita. Z zebranych prac skomponowaliśmy zbiorową wystawę. Przyjdźcie i poznajcie artystów, którzy w tym roku odmienią ulice Gdyni.

Follow

Projektantki ze studia Less przyjrzały się Gdyni w sposób, w jaki także my lubimy patrzeć na miasto: poprzez detal. Projekty powstały w opozycji do podejścia budowania przestrzeni od ogółu do szczegółu, typowego w klasycznym malarstwie czy rysunku. Na początku została opracowana myśl o detalu i jego charakterze. Niemożliwe do odnalezienia w przestrzeni miasta budynki przedstawione w przygotowanych pracach, zachęcają do odszukania wykorzystanych motywów podczas spaceru. Prace mają popychać nas do poznawania Gdyni w skali mikro, a nie w skali makro – z bliska, prawie dotykając budynków.

Blok. Wizja. Wizka.

Charakterystyczne dla pastelowych osiedli mieszkaniowych jest to, że są widoczne nie tylko z bliska, ale w znaczący sposób zmieniają panoramę miasta. Wystające nad resztę zabudowy gromady kolorowych budowli można dostrzec z kilku punktów widokowych w mieście. Postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądałoby miasto, gdyby odmalować je na stonowane kolory. W tym roku pokażemy Wam jedynie cyfrową symulację takiego przedsięwzięcia. Przyjdźcie nacieszyć oczy miastem z Photoshopa.

01.09

Warsztaty: Fotogeniczność architektury

15:00–18:00
Fyrtel

01.09.2018 | 15:00–18:00
Fyrtel | Świętego Piotra 19 | Zapisy – 30 zł

Warsztaty skierowane są dla amatorów i półprofesjonalistów którzy chcą rozwinąć umiejętność komponowania obrazu w przestrzeni miejskiej. Będziemy poszukiwać walorów wybranego obiektu w kontekście otoczenia. Poznamy techniczną stronę fotografii architektury, czyli jak poprawnie ustawić aparat oraz jakiego rodzaju akcesoria warto zastosować. Na koniec wspólnie omówimy wykonane zdjęcia i poddamy je fotoedycji. Uczestnicy mogą posługiwać się dowolnym sprzętem: od smartfonów, po profesjonalne aparaty fotograficzne.

Prowadzenie: Rafał Kołsut – fotograf, wykładowca gdańskiej ASP, specjalizuje się w fotografii architektury i wnętrz. Jest współautorem wystawy zapowiadającej Biennale Dowody zbrodni.

02.09

Warsztaty dla dzieci: Wspólne nie znaczy niczyje

11:00–12:30
Infobox

02.09.2018 | 11:00–12:30
Gdynia InfoBox | Świętojańska 30 | Zapisy – 25 zł

Plastyczka miejska i architekt chcą zaprowadzić porządek w najbliższej okolicy. Jak to zrobić? Co jest bałaganem, a co ładem? Dlaczego tak się dzieje? Czy i jak można to zmienić? Kto jest odpowiedzialny za ulicę, podwórko, trawniki? Na te pytania odpowiemy podczas spaceru i warsztatów opartych o meblowanie makiety/rzutu fragmentu miasta, za pomocą tekturowych elementów i samochodzików. Każda uczestniczka i każdy uczestnik warsztatów otrzymają w prezencie książkę „Wspólne nie znaczy niczyje”.

Prowadzenie: Alicja Szyguła i Jakub Głaza, autorzy książki dla małych użytkowników przestrzeni publicznej: Wspólne nie znaczy niczyje.

02.09

Gra miejska: Duchy Wentylacyjne

13:00
Fyrtel

02.09.2018 | 13:00
Fyrtel | Świętego Piotra 19

Duże miasta to miejsca, które tętnią życiem. W wysokich, sięgających nieba budynkach, w kamienicach i blokach mieszkają jednak nie tylko ludzie ze swoimi zwierzętami. Takie duże skupiska ludzkie od jakiegoś czasu upodobały sobie duchy, które dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom, zazwyczaj pozostają niezauważone. Spróbujcie dowiedzieć się czegoś więcej o ich zwyczajach i przy okazji wykonać zadania pomocnicze.

Autorzy: Mateusz Wysocki i Justyna Kociszewska

04.09

Pokaz filmowy I

19:00
Sekret

04.09.2018 | 19:00
Sekretna lokalizacja

Szklane domy, Polska, 2014, reż. Olga Matuszewska

Historia założonej w 1921 roku Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu i Rakowcu. Film przedstawia unikatową przedwojenną modernistyczną architekturę „jednostki sąsiedzkiej” na tle życia jej mieszkańców i wspomnień założycieli. W obrazie wykorzystane zostały nieznane dotąd archiwalia WSM, materiały z Archiwum Polskiego Radia, kronik i niepublikowanych zdjęć.

Superjednostka, Polska, 2014, reż. Teresa Czepiec

Superjednostka to ogromny blok mieszkalny, zaprojektowany zgodnie z ideą Le Corbusiera, jako „maszyna do mieszkania”. Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego są ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się – lub nie spełniają – ich pragnienia.

06.09

Szoł & tell

19:00
tuBAZA

06.09.2018 | 19:00
tuBAZA | Wozownia Aleja Zwycięstwa 291

Ważną częścią naszej codziennej pracy jest obserwowanie działań artystów i animatorów kultury z całej Polski. Zaprosiliśmy do Gdyni 5 osób, by opowiedziały o swoich projektach, wykorzystując formułę show and tell*. Nasi goście poruszą tematy, związane z działaniami na pograniczu sztuki, animacji kultury, pracy kuratorskiej i biznesu. Po prezentacjach będzie czas na dyskusje i indywidualne rozmowy.

1. W jaki sposób zamienić drogę w ulicę miejską (oraz żyć długo i szczęśliwie pomimo wywołanych konfliktów)?

Paweł Jaworski – koordynator projektu Żywa ulica, realizowanego w ramach działań Fundacji Napraw Sobie Miasto, który polega na przywracaniu równowagi w dostępności przestrzeni miejskiej dla pieszych. Dzięki działaniom Pawła i jego współpracowników, zakorkowane ulice stają się przyjaznymi deptakami.

2. O zachwycie, zapomnieniu i wypaleniu

Daria Kieżun pracuje na Wydziale Ceramiki i Szkła w Pracowni Ceramiki w Architekturze wrocławskiej ASP, współprowadząc interdyscyplinarne zajęcia i autorskie wykłady. Współrealizuje program Dolnośląskiej Sieci Wzornictwa Przemysłowego, którego głównym zadaniem jest sieciowanie środowisk naukowych i przemysłu. Współtwórczyni i dyrektorka programowa Dolnośląskiego Festiwalu Architektury, organizowanego corocznie przez wrocławski oddział SARP.

3. Od estetyzacji do myślenia procesowego. Sztuka w przestrzeni publicznej

Michał Kubieniec – dawniej kurator Katowice Street Art Festival. Obecnie prowadzi Geszeft, sklep promujący lokalne marki, polskich projektantów i artystów.

4. Projekty Most Kultury oraz Punkt Kultury jako forma rewitalizacji

Szymon Pietrasiewicz (Centrum Kultury Lublin) – pomysłodawca i twórca lubelskiego Mostu Kultury, miejsca, które poprzez działania kulturalne spaja nie tylko cztery zabytkowe dzielnice Lublina, ale również różne środowiska artystyczne i mieszkańców

5. To Wam zniszczą, czyli o realizacji projektów z artystami i mieszkańcami

Natalia Romaszkan – kuratorka prowadzonej we Wrocławiu akcji Wejście od podwórza. Natalia wspólnie z zaproszonymi artystami odmieniła kilkadziesiąt podwórek. Jej działanie ma nie tylko duże znaczenie estetyzacyjne, ale również jest ważne z perspektywy uruchamiania mocy sprawczej samych mieszkańców i otwierania ich na kolejne własne już inicjatywy.

* show and tell – to stosowana między innymi w amerykańskim i brytyjskim systemie szkolnictwa metoda mająca zachęcić uczniów do śmielszych wystąpień publicznych

08.09

Debata: Ocieplanie wizerunku. Jak modernizować powojenną architekturę mieszkaniową?

17:00
GCF

08.09.2018 | 17:00
Gdyńskie Centrum Filmowe | Sala Goplana | Plac Grunwaldzki 2

Jak modernizować powojenną architekturę mieszkaniową?

Pozostałe siedem budynków pomalowanych zostanie klasycznie. Kolorystyka został dobrana tak, by komponowała się z innymi już ocieplonymi budynkami znajdującymi się w pobliżu. Trzy wieżowce na os. Tysiąclecia (nr 70–72) zyskają elewację o beżowo-brązowej kolorystyce, blok na os. Polan 41–43 pomalowany będzie na cytrynowo-grafitowo, bloki na os. Stare Żegrze (171–174, 176–179) na szaro-pomarańczowo, a wieżowiec nr 11 na os. Rusa będzie miał barwy żółto-pomarańczowe. — tvn24.pl

Zrealizowany w 2017 roku projekt odmalowania bloku na biało był najpopularniejszą realizacją w historii naszych mediów społecznościowych. Biała ściana w kratkę pokonała najbardziej lubiane murale, jakie zrealizowaliśmy w Gdyni. W badaniach, które zleciliśmy w tym samym roku, by sprawdzić, na jakiego rodzaju działaniach najbardziej zależy mieszkańcom miasta, respondenci w większości opowiedzieli się za odmalowywaniem blokowisk z tak zwanej pastelozy.

Wciąż zastanawiamy się, co powinno być artystyczną i projektową odpowiedzią na klasyczne już na polskich osiedlach beże, limonki, brzoskwinie i majtkowe róże. Jak ujednolicić kolorystyczną panoramę blokowiska, uwzględniając potrzeby mieszkańców. Jakie w tym procesie powinna mieć znaczenie specyfika konkretnych osiedli? Do rozmowy o blokach zaprosiliśmy grono znawców tematu z dziedziny architektury i kulturoznawstwa.

Celem spotkania jest stworzenie rekomendacji dla właścicieli i zarządców budynków przygotowywanych do termomedernizacji oraz dla wszystkich osób mających wpływ na przebieg tego procesu ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców. Zaproszeni przez nas goście poruszą nie tylko aspekty związane z estetyką, ale też kwestie społeczne.

Formuła spotkania oscyluje między debatą a warsztatem. Paneliści i uczestnicy będą mogli zapoznać się z briefem, na który będzie składał się między innymi materiał filmowy z drona, lecącego nad jednym z gdyńskich osiedli.

Goście

Małgorzata Kuciewicz – architektka, współzałożycielka Centrali, zajmuje się badaniem, popularyzacją, a także działaniem na rzecz zachowania i rewitalizacji wartościowego dziedzictwa architektury i urbanistyki.

Grzegorz Mika – architekt, varsavianista. Na co dzień, poza pracą projektową, zajmuje się badaniem polskiej architektury nowoczesnej w kontekście rozwoju europejskiego modernizmu. Autor książki Od wielkich idei do wielkiej płyty.

Tomasz Osięgłowski – architekt, współwłaściciel firmy Ultra Architects, która realizowała projekty termomodernizacji poznańskich blokowisk, uwzględniając założenia modernizmu i pierwotny wygląd elewacji.

Grzegorz Piątek – architekt, krytyk i historyk architektury, autor licznych publikacji oraz kurator wystaw i wydarzeń artystycznych poświęconych architekturze.

Kaja Puto – wiceprezeska zarządu Korporacji Ha!art. Z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Zajmuje się Europą Środkowo-Wschodnią, Kaukazem Południowym i tematyką migracyjną. Publikuje m.in. w Krytyce Politycznej, Nowej Europie Wschodniej i Polityce.

Moderator: Piotr Czyż – Badawczo zajmuje się społeczną rolą architektury oraz kulturowymi podstawami modernizmu i postmodernizmu. Konsultant i koordynator projektów partycypacyjnych w Trójmieście. Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto.

Współorganizatorem spotkania jest Weekend Architektury. Po debacie zapraszamy na pokaz filmu Barbicania realizowany w ramach tego wydarzenia.

08–09.09

Warsztaty graficzne dla architektów: Architektonicznie. Graficznie. Logicznie.

09:00–17:00
GCF

08–09.09.2018 | 09:00–17:00
Gdyńskie Centrum Filmowe | Plac Grunwaldzki 2 | Zapisy – 50 zł

Przestrzeń architektoniczna dedykowana jest jej użytkownikom zgodnie z zaprogramowaną funkcją. Gdy forma i program obiektu są gotowe, by ją pełnić, użytkownicy muszą jeszcze wiedzieć, jak z niej korzystać. Dlatego każda przestrzeń publiczna powinna być częścią wspólną dwóch dziedzin projektowania: architektonicznego i graficznego.

Podczas warsztatów przedstawione i przeanalizowane zostaną udane przykłady wykorzystania tego potencjału w miejscach użyteczności publicznej poprzez zintegrowanie grafiki z architekturą. Omówione zostaną podstawowe zagadnienia związane z wayfindingiem (szukaniem drogi) oraz wayshowingiem (pokazywaniem drogi).

Uczestnicy podejmą próbę stworzenia koncepcji oznakowania graficznego wybranych projektów.

Prowadzenie: Anna Nowokuńska – Dla architektów jest graficzką, dla grafików architektką. W rzeczywistości jest i jedną, i drugą. Ukończyła studia architektoniczne oraz graficzne, a obecnie w swojej pracy zawodowej łączy obie te dziedziny, projektując systemy oznakowania graficznego przestrzeni architektonicznych.

11.09

Pokaz filmowy II

19:00
Sekret

11.09.2018 | 19:00
Sekretna lokalizacja

Built To Last – Relicts Of Communist-Era Architecture, Czechy, 2017, reż. Haruna Honcoop – Polska premiera!

Ten eksperymentalny film dokumentalny jest kolażem wrażeń i zapisem losów monumentalnych poradzieckich budowli i pomników wzniesionych w latach 1945-1989. Podróżując między stolicami Europy Wschodniej od Moskwy po Berlin, Warszawę, Pragę, Bratysławę, Budapeszt, Bukareszt, Belgrad, Pristinę, Tiranę i Sofię, dokumentalistka pokazuje dawny i obecny stan budynków administracyjnych, muzeów, mieszkań klasy pracującej oraz kwatery Partii, hotele i niezrealizowne projekty zabudowy mieszkaniowej. Całość składa się z dziesięciu krótkich dokumentów i zgłębia radykalną zmianę nastawienia do tych reliktów nie tak dawnej przeszłości, które wzniesiono z nadzieją, że przetrwają wieki.

13.09

Spotkanie z projektantami

19:00
Bar Słoneczny

13.09.2018 | 19:00
Bar Mleczny Słoneczny | Antoniego Abrahama 60 | Zapisy

Smaki baru mlecznego w nietypowej formule menu degustacyjnego poznacie podczas spotkania z Ulą i Filipem Tofilami. Twórcy nowej identyfikacji wizualnej opowiedzą o procesie projektowania w kontekście współpracy z klientem i o tym jak powstała koncepcja zmiany szyldu i oznakowania kultowej gdyńskiej jadłodajni.

15.09

Blok party

17:00
Fyrtel

15.09.2018 | 17:00
Fyrtel | Świętego Piotra 19

Postanowiliśmy zakończyć Biennale prawdziwie uliczną imprezą. Wzorując się na tzw. block parties, których geneza sięga nowojorskiego Bronxu z lat ‘70, przenosimy hip-hopowy klimat na gdyński Fyrtel. Będzie można smacznie zjeść, obejrzeć wystawy, wyskoczyć na biennalowy spacer oraz wypocząć, słuchając muzyki granej przez Tomasina i Wojaka (DwaZera) oraz ekipę z UNDADASEA. W programie nie zabraknie też zajęć dla najmłodszych, dlatego przychodźcie tak jak lubicie: sami, z ziomkami albo/i z dzieciakami. Tego dnia zabierzemy Was również na spacery po wszystkich biennalowych realizacjach i przygotujemy masę podwórkowych atrakcji.