Kiedy:
20 lipca 2014 – 24 października 2014

Re:design

Pierwsza edycja akcji re:design składała się z 2 części:

●Warsztaty tworzenia szyldów dla młodych projektantów zostały podzielone na 2 bloki. Jeden z nich to część teoretyczna, koncentrująca się na historii znaków i liternictwie, technicznych aspektach projektowania, i produkowania szyldów oraz neonów. Etap drugi – praktyczny zakładał zaprojektowanie przykładowych szyldów przez wszystkich uczestników warsztatów.

●W międzyczasie dwóch polskich projektantów – Adama Ignaciuka i Filipa Piaseckiego – poproszono o przeprojektowanie identyfikacji wizualnej na budynku YMCA w Gdyni. Zaprojektowano nowy minimalistyczny szyld (odpowiadający estetyce budynku z lat 50. XX w.), oczyszczono również elewację: – pozbyliśmy się starych reklam, banerów i szyldów, które zaśmiecały modernistyczną architekturę.

W listopadzie 2014 druga edycja re:design przebiegała również w dwóch etapach:

●Pierwszy podprojekt to skierowane do młodych projektantów dwudniowe warsztaty. Dotarliśmy do ludzi, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o znakach graficznych – historii, projektownaiu i aspektach technicznych. Podczas drugiego dnia każdy uczestnik zaprojektował wielki neon w historycznej części stoczni w Gdyni.

●Drugim podprojektem było stworzenie ręcznie malowanego szyldu na najstarszej kultowej lodziarni „Kwaśniak” w Gdyni. Fasada budynku została przemalowana na jednolity kolor. Architekt i projektant Filip Kozarski zaprojektowany przez siebie szyld malował przez cztery mroźne listopadowe dni. Projekt został następnie wzbogacony semaforowym szyldem tzw. „lodzikiem” oraz ręcznie malowanymi godzinami otwarcia.

Re:design 2014